Objasnit ćemo vam što se krije iza takozvanog memorijskog efekta i postoji li kod modernih litij-ionskih baterija.
Često možemo čuti da načelno na sve baterije utječe takozvani "memorijski efekt" te da baterije gube energetski kapacitet ako se prerano napune. Ako se performanse baterije smanje, vrijeme rada uređaja na akumulatorski pogon automatski se smanjuje. Rezultat: U praksi se baterija mora puniti sve češće. U najgorem slučaju, baterija postaje neupotrebljiva u ranoj fazi. No, je li gubitak kapaciteta doista prisutan kod svih baterija? Ne: Kod modernih Litij-ionskih baterija memorijski efekt se više ne može utvrditi. Za korisnike ovo predstavlja veliku prednost, jer se baterija može puniti u bilo kojem trenutku - bez obzira na stanje napunjenosti.
Izvorni mit o baterijama ima istinsko podrijetlo i u prošlosti je predstavljao ozbiljan izazov. Memorijski efekt otkrili su inženjeri NASA-e 1960-ih. Primijetili su da su baterije ugrađene u satelit vremenom izgubile svoj kapacitet. Nakon ponovljenog djelomičnog pražnjenja, baterije daju samo onoliko energije koliko je prethodno bila napunjena.
Memorijski efekt opisuje negativnu promjenu u kapacitetu pohrane koja se javlja kao rezultat ponovljenih djelomičnih pražnjenja. Baterija se "sjeća" statusa djelomičnog pražnjenja i daje samo tu "zapaženu" količinu energije za daljnju upotrebu. Možete to zamisliti kao kod posude u koju umetnete međukat - tada u posudi imate manje prostora koji možete napuniti. Memorijski efekt električki se očituje kao pad napona. Baterija postaje neupotrebljiva zbog pada napona ispod minimuma koji je potreban uređaju koji ju koristi.
Prema aktualnim istraživanjima memorijski efekt temelji na dva procesa.
Kad se NiCd baterija napuni, stvaraju se kadmij mikrokristali. Ako se baterija prazni samo do određenog "konstantnog" stupnja, to pogoduje stvaranju većih kristala iz mikrokristala u neispražnjenim područjima. Budući da veći kristali imaju manju ukupnu površinu od manjih kristala iste mase, oni pri pražnjenju reagiraju lošije: Napon se sruši.
STIHL koristi samo moderne litij-ionske baterije. One nisu samo lakše i snažnije od svojih prethodnika, već su gotovo bez gore spomenutog memorijskog efekta. Ni nakon ponovljenog djelomičnog pražnjenja ne pokazuju primjetan pad napona. To jamče materijali ugrađeni u baterije i najnovija tehnologija. STIHL Litij-ion baterije mogu se u bilo kojem trenutku puniti, bez oklijevanja. Stoga nije važno koristite li bateriju sve dok se potpuno ne isprazni. Kratko srednje punjenje tijekom radnih pauza također ne predstavlja nikakav problem.
Ako se nikal-kadmijske baterije (NiCd) ili nikal-metal-hidridne baterije (NiMH), koje su se često upotrebljavale u prošlosti, učesto prazne samo djelomično, dolazi do gubitka kapaciteta. Taj je efekt poznat kao memorijski efekt. Zbog čestog djelomičnog pražnjenja, baterija "pamti" energetske potrebe posljednjih procesa punjenja i puni samo ovu "zabilježenu" količinu energije umjesto izvorno raspoloživog kapaciteta. To dovodi do ranog pada napona, što bateriju čini dugoročno neupotrebljivom.