Prozračivanje, aerifikacija, vertikulacija? U našem vodiču ćemo vam pokazati kako pravilnim postupcima osigurati dobro prozračen i zdrav travnjak.
Travnjak možete prvi put prozračiti najkasnije u svibnju. Preporučujemo redovitu primjenu kako biste travnjak oslobodili od sloja osušene trave, mahovine i korova.
U pravilu, travnjak je potrebno prozračiti nakon košnje. Time travi omogućujete bolji protok zraka te osiguravate da lakše apsorbira potrebne hranjive tvari iz tla.
Preporučujemo prozračivanje travnjaka svakih četiri do šest tjedana, od proljeća do jeseni. S druge strane, vertikulaciju biste trebali provoditi najviše dva puta godišnje, jer je taj postupak vrlo stresan za travnjak.
Da, i ujesen možete vertikutirati ili prozračivati travnjak. Ipak, preporučujemo da vertikulaciju radije obavite u proljeće, a po potrebi je možete provesti ili ponoviti i ujesen. Pazite ipak da vertikulaciju ne radite više od dva puta godišnje. S druge strane, preporučuje se redovito prozračivati travnjak od svibnja do listopada.
Kao i svakoj biljci, i travnjaku je potrebna dovoljna količina zraka i vode kako bi se mogao zdravo razvijati i opskrbiti hranjivim tvarima neophodnima za rast.
Na često korištenim travnjacima tlo se vremenom zbije i gubi sposobnost propuštanja zraka. Mikroorganizmi u tlu postaju manje aktivni i teže razgrađuju ostatke pokošene trave i uvenule vlati. Posljedica toga je stvaranje slamnatog sloja. Oslabljeni travnjak više se ne može obraniti od mahovine ni drugih bolesti, a umjesto bogate zelene boje pojavljuju se žute i smeđe mrlje.
Zato preporučujemo da prozračivanje uključite u redovitu njegu travnjaka. Ako vam je tlo dodatno gusto i ilovasto, razmislite o razrahljivanju tla dodavanjem građevinskog pijeska kao dopunskoj mjeri.
Prednosti prozračivanja travnjaka na prvi pogled:
Prozračivanje ili propuštanje zraka? Aerifikacija, četkanje (prozračivanje) ili vertikulacija? Kako se ne biste izgubili u šumi stručnih izraza, pojašnjavamo vam najvažnije razlike i objašnjavamo koja je metoda najprikladnija za vaš vrt.
Ako istražujete kako prozračiti travnjak, često ćete naići na pojam aerifikacija. Iako se i taj pojam može prevesti kao “prozračivanje”, u ovom slučaju prikladnije je reći “propuštanje zraka”.
Kod aerifikacije, valjak sa šiljcima buši duboke rupe u tlu, koje se zatim pune pijeskom. Ova se metoda često koristi na golf terenima i nogometnim stadionima kako bi se osigurala ujednačena zelena površina pogodna za igru, čak i u vrijeme vlažnih vremenskih uvjeta.
Na travnjacima koje imate ispred kuće ili na privatnim posjedima, aerifikacija najčešće nije potrebna. Međutim, ukoliko imate izrazito zbijeno, ilovasto tlo i planirate razrahljivanje pijeskom, bušenje rupa na nekim mjestima može imati smisla. Na travnjacima ispred kuća dovoljno je povremeno izbosti tlo vilama. Upotreba profesionalnog aerifikatora poput valjka sa šiljcima preporučuje se samo u iznimnim slučajevima.
Umjesto toga, preporučujemo korištenje prozračivača travnjaka. Taj se postupak naziva i četkanje.
Kod četkanja se također koristi valjak, ali ne sa šiljcima kao kod aerifikacije, već s fleksibilnim opružnim zupcima. Oni nježno raščešljavaju travnjak i uklanjaju sloj filca, višak mahovine i ostali neželjeni biljni materijal – bez oštećivanja površinskog sloja travnjaka (tzv. travne reznice ili travne pokorice).
Korištenje prozračivača i vertikulatora vrlo je slično. No, za razliku od opružnih zubaca kod četkanja (prozračivanja), kruti noževi vertikulatora dublje prodiru u tlo i lagano režu travnu površinu. Na taj se način filc, korov, mahovina i stari biljni ostaci uklanjaju temeljitije.
Iako je vertikulacija učinkovitija i dublja metoda čišćenja travnjaka, za travu predstavlja i veći stres. Na oštećenim i ogoljenim mjestima nakon vertikulacije često je potrebno dodatno posijati travu. Zato se vertikutacija ne bi smjela provoditi više od dva puta godišnje.
STIHL savjet
Uređaji poput STIHL akumulatorskog prozračivača travnjaka RLA 240 mogu se opremiti i noževima za četkanje i valjkom za prozračivanje.
Prozračivač travnjaka ne može u potpunosti zamijeniti vertikulator u vašem vrtu. Međutim, ako redovito prozračujete travnjak, organski ga gnojite, pravilno kosite i osiguravate dovoljno vode, zahtjevna vertikulacija može se svesti na svake dvije godine.
Za razliku od vertikulacije, travnjak možete i trebate prozračivati više puta godišnje. Najbolje je početi od svibnja, nakon prve njege travnjaka u proljeće, poput proljetne gnojidbe i prve košnje. Postupak ponavljajte svakih četiri do šest tjedana sve do listopada, a zatim pripremite travnjak za zimski period.
U STIHL ponudi ćete pronaći odgovarajući uređaj za vaše potrebe. Ne možete se odlučiti? Sljedeća tablica pomoći će vam u odabiru odgovarajućeg uređaja za prozračivanje i vertikulaciju vašeg vrta.
Namjena | Naziv uređaja | Područje primjene |
---|---|---|
Vertikulacija i prozračivanje / četkanje travnjaka | Akumulatorski prozračivač travnjaka STIHL RLA 240, Električni prozračivač travnjaka STIHL RLE 240 | Mali travnjaci |
Samo vertikulacija travnjaka | Električni prozračivač travnjaka STIHL RLE 540, Benzinski prozračivač travnjaka STIHL RL 540 | Srednje veliki (RLE 540) do veliki travnjaci (RL 540) |
U nastavku ćemo vam pokazati kako prozračiti travnjak sa STIHL akumulatorskim prozračivačem travnjaka RLA 240. Ukoliko već posjedujete drugi uređaj, jednostavno preskočite korake koji se odnose samo na akumualtorski model RLA 240
Najprije očistite travnjak od grana, šišarki ili drugih krupnijih predmeta. Nakon toga pokosite travnjak (npr. sa STIHL akumulatorskom kosilicom RMA 239 SET) kako biste ga pripremili za sljedeći postupak. Nemojte ostaviti travu predugom.
RLA 240 je kombinirani uređaj. Kako biste prozračili travnjak, jednostavno zamijenite jedinicu za prozračivanje (noževe) s dodatnim priborom (koji dolazi u opseg isporuke uređaja) - valjkom za prozračivanje u nekoliko brzih koraka. Za vlastitu sigurnost, obavezno se pridržavajte uputa za korištenje i obavezno nosite odgovarajuću zaštitu, poput zaštitnih rukavica i zaštitnih naočala.
Košaru za skupljanje trave pričvrstite na stražnji dio uređaja. Kod prozračivanja se stvara znatno manje materijala nego kod vertikulacije. Zahvaljujući košari zapremine 50 litara, s uređajem STIHL RLA 240 možete jednostavno prikupiti ostatke trave i izbjeći dodatno grabljanje nakon rada.
Radnu dubinu prozračivača travnjaka prilagodite podlozi u vašem vrtu – opružni zupci valjka za prozračivanje ne bi trebali dodirivati tlo, već samo “četkati” prostor između vlati trave.
Zahvaljujući ergonomski oblikovanom prekidaču na kućištu uređaja, i jedinica za prozračivanje (noževi) i valjak za prozračivanje mogu se bezstupanjski podizati i spuštati.
Prelazite s prozračivačem travnjaka u ravnim, ujednačenim linijama preko travnate površine. Pri tom pazite da se trake tj. linije lagano preklapaju. Kod pravokutnih površina možete se jednostavno kretati naprijed-nazad i na krajevima jednom proći poprečno uz rub.
Prilikom okretanja lagano podignite uređaj – zahvaljujući laganim kotačima i radnoj širini od 34 centimetra, STIHL RLA 240 je posebno okretan uređaj, kojim se lako upravlja, čak i na uskim ili nepravilnim površinama.
Napomena: Normalno je da nakon prozračivanja neke vlati trave ostanu uspravno. Ako vam to smeta, ta mjesta možete jednostavno ponovno pokositi.
Kada završite posao ili kada se košara za skupljanje trave napuni, sadržaj možete isprazniti u vlastiti kompost i na taj način održivo iskoristiti filc. U našim savjetima saznajte kako pravilno kompostirati.
Travnjak ne morate nužno gnojiti nakon prozračivanja. Međutim, ako je došlo vrijeme za gnojidbu, preporučujemo da to obavite nakon prozračivanja. Nakon toga, obavezno obilno zalijevati.
Važno: Ako travnjak vertikulirate umjesto da ga prozračujete, trebali biste ga pognojiti otprilike dva tjedna ranije kako biste ga pripremili za ovaj zahtjevan postupak.