Sami izradite stalak za biljke

Stalkom za biljke vlastite izrade možete na jednostavan i estetski način ozeleniti svoj balkon ili terasu. U nastavku pročitajte kako to učiniti.

PREDNOSTI STALKA ZA BILJKE

Na mnogim terasama i balkonima jednostavno nema dovoljno prostora za bujan rast biljaka. No, čak i ako nemate puno prostora za vrtlarenje, ne morate se odreći malog vrta sa začinskim biljem ili balkonskim cvijećem.

Postoji mnogo razloga za izradu stalka za biljke. Zid od bilja često pruža dobrodošlu privatnost i zaštitu od sunca, te pruža sklonište i hranu za mnoge kukce.

Želite li odmah početi izrađivati vlastiti stalak za biljke, u nastavku ćete pronaći sve potrebne informacije.

PLANIRANJE IZRADE STALKA ZA BILJKE

Prije same izrade, razmislite o pravom vremenu i lokaciji. Iako stalak za biljke možete izraditi u bilo koje doba godine, najbolje vrijeme za sadnju vertikalnog vrta je u proljeće.

Pri odabiru lokacije potrebno je uzeti u obzir zahtjeve biljaka koje ćemo koristiti. Okvir postavite tako da je zaštićen od vjetra, kako se pri udarima vjetra ne bi prevrnuo.

Pravi materijal i pravi alati

Ukoliko želite sami napraviti stalak za biljke, potrebni su vam odgovarajući materijali i pravi alati. Pripremite ih prije no što započnete s radom.

  • 2 x daska od ariša ili duglazije za dva duga bočna nosača, debljine 2,4 cm, širine 15 cm, duljine 165 cm, gornji i donji rubovi odrezani pod kutom od 85° → 3,40 m
  • 2 x "noge": oplatne daske debljine 2,4 cm, duljine 70 cm, širine 15 cm, oba kraja odrezana pod kutom od 45° → 145 cm
  • 2 x oplatna daska kao potporna daska, debljine 2,4 cm, širine 15 cm, duljine 59 cm, gornji rub pod kutom od 35°, donji rub 60° → 130 cm
  • Daske od ariša/duglazije za 5 korita, 18 mm x 145 mm, ukupno 12 metara, jedno korito: duljina 70 cm, pri 18 mm → visina 14,5 cm i širina 18,1 cm
  • Ljepilo za drvo (pogodno za vanjsku upotrebu) za potporu
  • 102 vijka 4,5 x 40 mm za korita i noge
  • 2 vijka 5 x 70 mm za dvije kratke potporne daske
  • 5 x folija za ribnjak ili deblje vreća za smeće, 100 x 46 cm
  • 5 komada flisa, 70 cm x 15 cm
  • Komadi akvarijskih cijevi duljine 2,8 cm i debljine 1 cm, 3 po koritu, ukupno 12

Savjet: Koristite drvo otporno na vremenske uvjete s lijepim uzorkom.

  • Akumulatorski odvijač
  • svrdlo za drvo 4 mm/svrdlo debljine cijevi, npr. 1 cm
  • Po mogućnosti brusilica, inače brusni papir
  • Olfa nož za rezanje folije
  • Akumulatorska pila, npr. STIHL MSA 70, za izradu postolja i nogu
  • Akumulatorska vrtna pila STIHL GTA 26 za rezanje dasaka korita
  • Osobna zaštitna oprema: zaštitne naočale, rukavice, hlače sa zaštitom od presijecanja

Rad sa snažnom opremom je zabavan i omogućuje vam da nadmašite sami sebe. Dobro je ako se možete osloniti na učinkovitu i sigurnu zaštitnu odjeću. Pri radu sa STIHL strojevima uvijek nosite osobnu zaštitnu opremu. Za detalje pogledajte upute za uporabu vašeg proizvoda. Prije prve uporabe temeljito se upoznajte sa svojim uređajem i prije svake uporabe provjerite je li uređaj u savršenom stanju. Ukoliko želite, vaš STIHL specijalizirani trgovac pripremit će svaki uređaj za prvu uporabu i savjetovati vas o modelima i veličinama zaštitne odjeće. Pri tom uvijek imajte na umu da osobna zaštitna oprema nije zamjena za sigurne tehnike rada.

DO STALKA ZA BILJKE UZ ODGOVARAJUĆU OPREMU

Slika Zaštitne naočale FUNCTION STANDARD prozirne
Zaštitne naočale FUNCTION STANDARD prozirne ZAŠTITNE NAOČALE
Dostupno
4,80 €

UPUTE: KAKO IZRADITI STALAK ZA BILJKE KORAK PO KORAK

Ako imate pripremljene alate i odgovarajuće materijale, možemo započeti s izradom:

Izmjerite daske za korita. Svaka bi trebala biti duljine 70 cm, a dva prednja dijela svakog korita trebaju biti široka 18 cm i visoka 14,5 cm. Daske prerežite na mjeru vrtnom akumulatorskom pilom STIHL GTA 26. Izmjerite i daske za okvir i prerežite ih, na primjer akumulatorskom motornom pilom MSA 70.

Daske spojite vijcima i izbušite tri rupe za odvod vode u donjoj dasci, negdje blizu ruba.

Korita obložite folijom, preklopite preko ruba folije i pričvrstite foliju klamericom uz duže stranice. Zarežite foliju iznad drenažnih rupa.

Napomena: prorezi moraju biti kraći od promjera cijevi kako bi se folija kasnije čvrsto prianjala.

Umetnite dijelove cijevi odozdo kroz rupe i postavite foliju preko njih tako da čvrsto prianja uz cijev. Preporučujemo izbjegavanje silikona - posebno ako kasnije planirate saditi jestive biljke.

Pričvrstite noge i okvir vijcima na odgovarajuća mjesta.

Zalijepite i pričvrstite vijcima nosač na odgovarajućim mjestima.

Sastavljenu nogu postolja postavite na tlo, odredite i označite kutove nagiba te korita postavite na postolje. U našem slučaju, korita imaju nagib od 20 stupnjeva.

Sada korita postavite uspravno i jednog za drugim pričvrstite vijcima kroz prednje stranice.

Preklopite foliju uz rub i pažljivo ju pričvrstite klamericom.

Drugu nogu stalka postavite na korita, poravnajte ju i odozdo na nju vijcima pričvrstite korita. Čim je prvo korito pričvršćeno, posao ide puno lakše.

U svako korito položite komad flisa, potpuno prekrivajući dno. To će spriječiti začepljenje drenažnih rupa zemljom. Sada korita za biljke možete napuniti zemljom za lončanice.

Biljke uronite u vodu sve dok se više ne pojavljuju mjehurići. Biljke su sada spremne za sadnju.

Za svaku biljku rukom napravite rupu, stavite biljke u zemlju i zemlju lagano utisnite. Zalijevajte biljke pazeći da ne polijevate po cvjetovima. Ljetno cvijeće počnite redovito gnojiti tek četiri tjedna nakon sadnje.

DIZAJN I NAMJENA STALKA ZA BILJKE

Oslobodite svoju kreativnost pri izradi stalka za biljke! Samo unaprijed dobro razmislite o lokaciji. Odvojite vrijeme i razmislite što biste željeli posaditi u korita na stalku.

SAŽETAK: NAPRAVITE SVOJ STALAK ZA BILJKE

  • Prije izrade stalka za biljke koji će uljepšati male balkone ili terase, razmislite o lokaciji i pravom vremenu za izradu.
  • Stalak za biljke lako možete izraditi sami od drvenih dasaka.
  • Pričvrstite okvir vijcima, postavite korita i posadite biljke.
  • Stalak za biljke kao ukrasna pregrada za privatnost, vrt s biljem ili hrana za kukce.

Optimalna visina stalka za biljke prvenstveno ovisi o lokaciji. Iz sigurnosnih razloga, samostojeća verzija stalka ne smije biti viša od 165 cm, a na područjima koja su izložena vjetru stalak mora biti dobro osiguran. Ako je stalak za biljke postavljen uz zid, može biti i viši.

Da, posude možete staviti i izravno u korita. U ovom slučaju možete napraviti nešto niža korita.

Meko drvo poput bora, smreke i ariša izgleda jednostavno, a ujedno je i najjeftinije. Drvo stabala voćaka obično ima lijepe uzorke i stoga je izgled stalka bogatiji.

Zeleni savjet

Inspirirajte se vrtom prilagođenom životinjama kako biste svojim stalkom za biljke učinili nešto dobro za životinje i okoliš. Posadite biljke poput dragoljuba, verbenu, lobeliju i zlatnicu, i pčele će vam biti zahvalne.