Pranje bicikla pomoću visokotlačnog perača

Pranje bicikla pomoću visokotlačnog perača iznimno je jednostavno. Naša uputa objasniti će vam kako to učiniti, a sadrži i korisne savjete.

BICIKL I VISOKOTLAČNI PERAČ: NA ŠTO VALJA OBRATITI POZORNOST?

Tvrdokorna nečistoća lako se skida pomoću mlaza vode pod visokim pritiskom. Stoga je pranje bicikla pomoću visokotlačnog perača dobra alternativa uobičajenom ručnom pranju. Postoji nekoliko stvari koje trebate imati na umu kako bi vaš bicikl dobro podnio čišćenje:

  • Prije nego što očistite svoj bicikl visokotlačnim čistačem, provjerite da li stoji sigurno. Da biste to učinili, naslonite ga na zid ili drvo ili ga učvrstite u držač za bicikl.
  • Preporučamo pranje pri izlaznom pritisku vode od 20 bara. Ako vaš visokotlačni perač ne dopušta rad pri tako niskom pritisku, potrebno je povećati udaljenost sapnice perača od bicikla. Prekomjerni pritisak može oštetiti lak i naljepnice. Počnite pranje s velikim razmakom u odnosu na površinu koju perete, i postupno smanjujte razmak. Ako imate osjećaj da se nečistoća teško odstranjuje, razmak možete dodatno smanjiti. Pri tome koristite sapnicu lepezastog mlaza, jer s njome možete preciznije definirati izlazni pritisak vode, dovoljan za pranje vašeg bicikla. Nemojte usmjeravati mlaz vode direktno prema kugličnim ležajevima i spojevima pokretnih dijelova. Tako možete izazvati utiskivanje vode i nečistoće u osjetljive dijelove, a time posredno ubrzati trošenje ili koroziju.
  • Prilikom pranja visokotlačnim peračem izbjegavajte usmjeravanje snažnog mlaza vode na lanac bicikla. On je sazdan od dijelova osjetljivih na vodu i lako ga je trajno oštetiti.

VAŠA SIGURNOST NAŠA JE OBAVEZA: ZAŠITNA OPREMA

Rad sa snažnom opremom predstavlja užitak i omogućuje vam da nadmašite sami sebe. Međutim, pri tom je važno osloniti se na učinkovitu i sigurnu zaštitnu odjeću. Stoga pri radu s visokotlačnim peračem uvijek nosite osobnu zaštitnu opremu. To uključuje npr. zaštitne naočale. Za detalje pogledajte upute za uporabu vašeg proizvoda. Prije prve uporabe, temeljito se upoznajte sa svojim uređajem I prije svake uporabe provjerite je li uređaj u savršenom stanju. Ukoliko želite, vaš STIHL specijalizirani trgovac pripremit će svaki uređaj za prvu uporabu i savjetovati vas o zaštitnoj odjeći. Pri tom uvijek imajte na umu da osobna zaštitna oprema nije zamjena za sigurne tehnike rada.

VISOKOTLAČNI PERAČ ZA PRIMJENU NA BICIKLU: UPUTA

Najprije navlažite i sperite najgrublju nečistoću pomoću čiste vode iz visokotlačnog perača. Preporuča se pranje pod niskim pritiskom (idealan je pritisak od 20 bara) i s velike udaljenosti. Ne usmjeravajte mlaz direktno prema kugličnim ležajevima i spojevima da ne pogoršate onečišćenje i ne uvedete u spojeve nepotrebnu vlagu.

Pridržavajući se uputa navedenih u uputstvu za korištenje uređaja napunite spremnik za sredstvo za čišćenje i pričvrstite ga na perač. Nanesite sredstvo za čišćenje na površinu bicikla, osim na osjetljive dijelove. Tvrdokornu prljavštinu možete i očetkati pomoću meke četke, a prljavštinu sa kotača i zupčanika čak i grubljom četkom.

Uklonite naneseni deterdžent i prljavštinu s bicikla pomoću vode pod visokim pritiskom. Po ispiranju temeljito obrišite i osušite bicikl, ponajprije dijelove sklone korodiranju.

Na kraju valja podmazati i od korozije zaštititi pokretne dijelove i kuglične ležajeve, najbolje koristeći meku krpicu. Tako ćete mazivo nanijeti u pravoj mjeri, kako se prašina i prljavština ne bi nakupljali na suvišku nanesenog sredstva za podmazivanje.

KAKO ČESTO VALJA ČISTITI BICIKL?

Temeljito čišćenje bicikla valja obavljati u redovitim vremenskim intervalima ili nakon korištenja, a svakako u razmaku od nekoliko mjeseci. Prečesto čišćenje također nije poželjno, jer postoji mogućnost nanošenja štete na kugličnim ležajevima i pokretnim dijelovima bicikla. Manje količine nečistoće mogu se i zadržati na biciklu, no poslije duljih vožnji kroz blato i prašinu bicikl bi valjalo oprati i očistiti prije no što se nečistoća ne osuši i čvrsto prione. Ugodnu vožnju!

SAŽETAK: ČIŠĆENJE BICIKLA POMOĆU VISOKOTLAČNOG PERAČA

  • Čišćenje i pranje bicikla pomoću visokotlačnog perača lako je i jednostavno.
  • Prilikom pranja pazite da je bicikl stabilno postavljen. Perite bicikl niskim izlaznim pritiskom vode (20 bara) i s dovoljne udaljenosti.
  • Ne usmjeravajte mlaz vode direktno prema ležajevima i pokretnim dijelovima bicikla.
  • Prilikom čišćenja uvijek budite opremljeni odgovarajućom zaštitnom odjećom i opremom, sukladno propisima u uputstvu za uporabu uređaja.
  • Najprije sperite grubu nečistoću mlazom čiste vode, a potom nanesite sredstvo za pranje otopljeno u vodi iz VT perača. Tvrdokornu nečistoću odstranite četkom. Potom sperite deterdžent i otopljenu prljavštinu vodom pod pritiskom iz VT perača.
  • Po ispiranju deterdženta dobro i temeljito obrišite i osušite bicikl. Nanesite zaštitna sredstva i maziva na osjetljive i pokretne dijelove.
  • Bicikl valja čistiti svakih nekoliko mjeseci, ako je u čestoj uporabi. Inače bar jednom godišnje temeljito operite bicikl.

Bicikl ne bi trebalo čistiti prečesto. Temeljito čišćenje trebalo bi uslijediti u razmaku od nekoliko mjeseci. U suprotnom, prečesto pranje može naštetiti ležajevima i drugim pokretnim dijelovima bicikla. Teža onečišćenja valja svakako očistiti netom kako su nastala, kako bi se odstranila prije no što se osuše.

Da, to je moguće. Valja samo pripaziti da izlazni pritisak vode ne prelazi 20 bara, ili da se zadrži dovoljno odstojanje spram bicikla kako ne bi došlo do oštećenja. Tako se bez problema uklanja i najtvrdokornija nečistoća.

Pranje bicikla pomoću VT perača lako je i jednostavno. Valja samo pripaziti da izlazni pritisak vode ne prelazi 20 bara, ili da se zadrži dovoljno odstojanje spram bicikla kako ne bi došlo do oštećenja. Također, treba izbjegavati direktno usmjeravanje mlaza vode prema osjetljivim dijelovima kao što su spojevi i kuglični ležajevi, a nakon pranja bicikl treba temeljito obrisati i osušiti.

Odabir optimalnog VT perača ovisi o mogućnosti podešavanja izlaznog pritiska vode, budući da je za pranje bicikla potrebno pritisak podesiti na minimum (cca 20 bara, ako je moguće). STIHL visokotlačni perač RE 150 opremljen je tim mogućnostima podešavanja.

Lanac bicikla najbolje je čistiti pomoću mekane krpe. Njom je također najbolje, po pranju i sušenju bicikla, nanijeti odgovarajuća maziva i antikorozivna sredstva gdje je potrebno. Time se istovremeno izbjegava prekomjerno nanošenje maziva, na koje se kasnije lijepi nečistoća.