Za njegu šimšira potrebno je određeno znanje. U ovom članku možete pronaći sveobuhvatan pregled.
Zimzeleni šimšir, lat. Buxus sempervirens može se pronaći u jugozapadnoj i srednjoj Europi, sjevernoj Africi i zapadnoj Aziji - i vrlo je popularan. Ne samo zahvaljujući raznolikim mogućnostima oblikovanja kao formalne živice ili kao samostalnog grma, mnogi se vrtlari uvijek iznova vraćaju na ovu biljku. Popularnost šimšira leži i u tome što kao zimzeleni grm tijekom cijele godine unosi u vrt boju te uz pravilnu njegu i rezidbu uspijeva godinama. Ovaj grm pripada obitelji grmolikog raslinja, koja ima bezbroj vrsta. Njezini cvjetovi proizvode mnogo nektara i peludi, što ga čini posebno privlačnim za pčele. Pored toga šimšir je dobar susjed biljkama sličnih potreba, uključujući visoke trajnice poput hortenzija ili delfinija. Slabije uspijeva u blizini raslinja koje voli sunce i biljaka u hladu - u takvom susjedstvu njega šimšira nešto je zahtjevnija.
Ako želite posaditi šimšir, trebali biste odabrati mjesto u zavjetrini. Šimširu odgovara djelomično sjenoviti ili lagano sunčani položaj. Time se smanjuje rizik od opekotina i gljivičnih oboljenja. Za šimšir nisu prikladna vlažna i kisela tla - s druge strane tlo mora biti dobro drenirano. Inače, razdoblje od listopada do početka svibnja idealno je za sadnju šimšira. U tom razdoblju treba planirati i presadnju.
Ako želite pravilno njegovati svoj šimšir, posebnu pozornost valja obratiti na profesionalno orezivanje. Pri tom, kod orezivanja šimšira posebno je važno koristiti odgovarajući alat: pazite da imate precizan, jednostavan za korištenje te prije svega, oštar alat za rezanje. Na taj način pri orezivanju grana izbjegavate gnječenje ili kidanje. U STIHL asortimanu ćete pronaći veliki izbor škara za živicu - od ručnih do akumulatorskih, za umjetničko kreiranje grmlja, kao i za njegu uredne živice.
Rad sa snažnom opremom predstavlja užitak i omogućuje vam da nadmašite sami sebe. Međutim, pri tom je važno osloniti se na učinkovitu i sigurnu zaštitnu odjeću. Stoga pri radu sa škarama za živicu uvijek nosite svoju osobnu zaštitnu opremu. To uključuje: zaštitne naočale, rukavice, zaštitnu obuću, zaštitu lica i ostalo. Za detalje pogledajte upute za uporabu vašeg proizvoda. Prije prve uporabe, temeljito se upoznajte sa svojim uređajem te se uvjerite se da je u savršenom stanju prije svake uporabe. Ukoliko želite, vaš STIHL specijalizirani trgovac pripremit će svaki uređaj za prvu uporabu i savjetovati vas o modelima i veličinama zaštitne odjeće. Pri tom uvijek imajte na umu da osobna zaštitna oprema nije zamjena za sigurne tehnike rada.
Živa ograda od šimšira jednako je popularna koliko i praktična: pod uvjetom da je pravilno njegujemo, živica od šimšira izrasta u posebno gustu vrtnu ogradu. Uzgoj i njega mogu biti jednostavni uz odgovarajuće alate – u tu svrhu preporučamo akumulatorske škare za živicu kao što su npr. STIHL HSA 56. U svakom slučaju, provjerite oštrinu noževa vaših škara za živicu. Na taj ćete način postići optimalan rezultat rezanja i spriječiti gnječenje biljke.
Pri sadnji, a nakon toga pri njezi živice od šimšira, postupite na sljedeći način:
STIHL profi savjet: Ako "naslijedite" staru, neuređenu živicu od šimšira, onda je najbolje obaviti hrabar i radikalan rez, jer je to najbolji način za njegu ovog šimšira. Pojedinačne biljke skratite na oko 1 metar, a izdanke orežite na maksimalno 10 centimetara. Inače, mjesec veljača i ožujak idealno su vrijeme za rezanje šimšira na ovaj način. Nakon toga svakako treba orezane šimšire pognojiti kako bi se biljke oporavile! Sav zeleni otpad od zdravog šimšira možete lako odložiti u kompost.
Uz malo vrtlarske vještine, pojedini grmovi šimšira ne samo da se orezivanjem mogu oblikovati, već se mogu pretvoriti u dekorativne biljke, na primjer okruglog, piramidalnog ili spiralnog oblika. Međutim, budući da je posao ovdje malo osjetljiviji nego kod jednostavnog šišanja formalne živice, preporučamo prvo koristiti ručne vrtne škare za živicu. Iskusni vrtlari će korištenjem električnih škara za živicu brzo postići vrhunske rezultate.
Općenito vrijedi: ne orezujte šimšir po sunčanom ili vlažnom vremenu – ovi vremenski uvjeti mogu oštetiti svježe orezani šimšir. Puno vlage potiče napad gljivica, a kod prejakog sunca listovi mogu izgorjeti i postati smeđi. Ako se želite pravilno brinuti o svom šimširu orezivanje je najbolje obaviti za oblačna vremena. Što se tiče orezivanja – bilo da koristiti akumulatorski uređaj ili ručne vrtne škare – uvijek ih pri orezivanju držite pod blagim kutom. Također, provjerite jesu li noževi vaših škara dovoljno oštri. Na taj ćete način izbjeći oštećenja i rupe, koje mogu biti pogodno tlo za razvoj bolesti.
Već nakon tri dana po rezidbi šimšir se može gnojiti. Time se šimširu brzo vraća snaga, a istovremeno mu jača otpornost. Šimšir snažnog rasta i snažnog korijenja bolje je naoružan protiv mogućih štetnika. Također, pravilno zalijevanje dio je njege vašeg šimšira. Ako šimšir zalijevate pogrešno, činite ga osjetljivim na gljivice. Stoga vrijedi sljedeće: Šimšir nikada ne zalijevajte odozgo po lišću, već ga zalijevajte samo po korijenju, i po mogućnosti odstajalom vodom iz kante. Inače, za razliku od onih koji su već neko vrijeme ukorijenjeni u zemlji, svježe zasađen šimšir u prva dva tjedna treba redovito zalijevati. Koliko vode je potrebno vašem šimširu ovisi od biljke do biljke, kao i od lokacije do lokacije.
STIHL profi savjet: Nakon što se šimšir uspješno ukorijeni (što se vidi po dobrom rastu i bogatoj zelenoj boji), treba ga zalijevati samo u vrućim danima i na suhim mjestima. U pravilu se šimšir sam brine za navodnjavanje, a vodu dobiva izravno iz zemlje putem dugog korijenja. Najbolje je prstom provjeriti tlo ispod biljke: ako je vlažno do dubine 2 do 3 centimetra, sve je u redu.
Šimšir posađen u posudu iziskuje istu brigu o orezivanju kao i šimšir posađen u zemlji. Međutim, potreba za vodom je ovdje drugačija: šimšir u posudi ne može se sam opskrbiti vodom stoga mu je potrebno redovito zalijevanje. Na dnu posude treba postojati rupa za drenažu kako bi se spriječilo prekomjerno zalijevanje. Posudu je najbolje staviti u podlogu (tanjur) te dno napuniti komadićima terakote ili kamena - što će spriječiti začepljenje otvora za odvod. Inače, biljku uvijek zalijevajte u korijenu kako je gore opisano. Ako vaš šimšir u posudi ima gljivično oboljenje, njega je vrlo jednostavna: jednostavno ga ljeti stavite na žarko sunce i biljku zamotajte u plastičnu vrećicu. Nakon tako provedenog dana na vrućini, gljivice bi trebale biti uništene.
Šimšir je otporan na zimu te se o njemu zimi ne trebate posebno brinuti. Ipak, i zimi ga je potrebno zalijevati, i to u dane bez mraza. Također, potrebno je redovito uklanjati snijeg, ukoliko je pao po njemu. Nešto je drugačije kod biljki u posudama, stoga na njih treba obratiti malo više pažnje. U posudi hladnoća dopire ravno do korijena te ga istovremeno napada sa svih strana. Rješenje: posudu od šimšira debelo umotajte u mjehurastu foliju za zimu. Na ovaj ćete način korijen šimšira izolirati od niskih temperatura.
Koliko god šimšir lijep bio, ne znači da nije osjetljiv na bolesti i štetnike, stoga briga za šimšir ponekad podrazumijeva poduzimanje radikalnih mjera. U nastavku donosimo pregled najčešćih bolesti i štetnika šimšira te način njihova suzbijanja.
Šimširov moljac izvorno dolazi iz Azije i zarazu malom leptirovom gusjenicom možete prepoznati po pojedenom lišću. Čim uočite gusjenice u svom šimširu, protiv moljca se možete boriti jednostavnim mehaničkim uklanjanjem životinja iz biljke. Kao učinkovita metoda pokazalo se "pranje" grmova šimšira visokotlačnim peračima. Ako je zaraza već uznapredovala, najbolje je snažno smanjiti (orezati) zahvaćena područja. Napadnute biljne organe se ne preporučuje odlagati u kompost! Orezane grane potrebno je spaliti ili odložiti u kućni otpad.
Smeđe, golo lišće i tamne mrlje na lišću šimšira: To su pokazatelji zaraze gljivicom Cylindrocladium buxicola - jednom od najčešćih bolesti šimšira. Ako zarazu prepoznate u ranoj fazi, svoj šimšir možete tretirati proizvodima iz poljo-apoteke. Ponekad je to dovoljno da se riješite gljivica i spasite šimšir. Nažalost, gljiva je vrlo agresivna – tako da pri jačoj zarazi izbojci i cijeli dijelovi biljke odumiru. Svi dijelovi biljke zaraženi gljivicom šimšira i otpalo lišće moraju se ukloniti i zbrinuti, po mogućnosti spaljivanjem ili profesionalnim kompostiranjem.
Hrđa posebno pogađa starije biljke šimšira. Gljiva Puccinia buxi uzrokuje male, smeđe mrlje na vrhu i na dnu listova šimšira. Borba protiv hrđe šimšira vrlo je jednostavna: dovoljno je odrezati i ukloniti zahvaćene dijelove biljke. Novi izbojci će niknuti zdravi. Kako biste izbjegli daljnju infekciju gljivicom, potrebno je dezinficirati škare za živicu nakon uporabe.
Idealno vrijeme za orezivanje šimšira jasno je definirano. Šimšir je najbolje orezivati dva puta: prvo grubo orezivanje najbolje je obaviti u ožujku ili travnju, a drugo finije orezivanje može se obaviti od svibnja do kraja kolovoza. Pri orezivanju živice od šimšira napravite oblik trapeza tako da presjek podsjeća na slovo A. Na taj način sunčeva svjetlost optimalno dopire i do donjeg dijela biljke.
Najbolji lijek protiv šimširovog moljca je orezivanje. Na taj način možete osigurati da se iz biljke uklone svi zahvaćeni izdanci i da se šimšir može oporaviti od najezde štetnika. Orezane izdanke i otpale grane najbolje je spaliti ili ih odložiti u kućni otpad.
Šimšir je najbolje orezivati škarama oštrih noževa. To omogućuje nježno i precizno izvođenje željenog oblika. Oštar rez pridonosi idealnoj njezi, jer zagnječenja i oštećenja uzrokovana nečistim posjekotinama na šimširu posebno pogodoju napadu štetnika.
Šimširu odgovaraju suha, polusjenovita mjesta i mjesta u zavjetrini. Optimalni uvjeti su na tlu koje nije prevlažno i kiselo.
Dušićna i kalijeva gnojiva su idealna gnojiva za šimšir. Budući da šimšir ne bi trebao izrazito cvjetati, za zimzelene biljke je dovoljna izdašna porcija zrelog komposta u proljeće. Alternativno, koristitie prirodno organsko gnojivo bogato hranjivim tvarima. Za prihranu šimšira možete koristiti i tekuće gnojivo za zelene biljke.
Šimšir biste trebali orezati i gnojiti u kratkim razmacima. Već tri dana nakon grubog orezivanja u proljeće pravo je vrijeme za gnojidbu šimšira. Na taj način biljka brzo vraća snagu i postaje otpornija na štetnike.