Izrada krovne nadstrešnice za ogrjevno drvo

Želite li svoje ogrjevno drvo pohraniti na sigurno i suho mjesto? Pokazat ćemo vam kako možete sami izgraditi natkriveno drveno spremište.

POVRATAK KORIJENIMA: GRIJANJE NA DRVA

Korištenje ogrjevnog drveta staro je gotovo koliko i čovječanstvo i još uvijek je vrlo popularno. Zagrijavanje drvima za ogrjev nije samo lijepo, već ima i vrlo praktične prednosti: Budući da sagorijevanje drva oslobađa samo onoliko ugljičnog dioksida koliko je drvo apsorbiralo dok je raslo, zagrijavanje drvom smatra se CO2 neutralnim. Osim toga, s obzirom na rastuće cijene energije, ogrjevno drvo u budućnosti može biti atraktivna alternativa gorivima kao što su plin ili lož ulje.

Ako želite, možete sami piliti drva za ogrjev. Ali čak i ako kupujete gotova drva za ogrjev u trgovinama, trebali biste paziti da ih pravilno skladištite. Samo suha drva mogu sagorijevati učinkovito i uz niske emisije u peći ili kaminu.

Ako sami siječete drvo za ogrjev, ono bi se trebalo sušiti oko dvije godine. Ipak, pripazite da svoje drvo ne skladištite dulje od otprilike 5 godina jer će inače početi gubiti svoju kaloričnu vrijednost. Dok skladištenje u podrumu ili šupi nije preporučljivo zbog nedostatka cirkulacije zraka, zaklon u vrtu posebno je pogodan za dovoljno sušenje drva za ogrjev. Želite pravilno skladištiti svoja drva i ne bojite se izazova? Zatim jednostavno sami napravite svoju nadstrešnicu za drva.

U našim uputama naučit ćete kako sami izgraditi drveno sklonište s odgovarajućom opremom i potrebnim ručnim vještinama. Trebali biste planirati malo vremena za ovaj projekt. Za izgradnju drvenog skloništa potrebno je očekivati oko jedan do dva dana. Ako započnete s gradnjom u rujnu, vaš zaklon za cjepanice bit će spreman na vrijeme za sezonu grijanja, prije nego što vam trgovac drvetom isporuči cjepanice ili počnete piliti drvo za ogrjev u listopadu. Na kraju ovog članka pokazat ćemo vam kako pravilno skladištiti drva za ogrjev.

GRADNJA DRVENE NADSTREŠNICE: ISPRAVNO PLANIRANJE

Ako želite sami izgraditi drveno sklonište, najprije su potrebne neke pripreme. Koje je najbolje mjesto za sklonište? Je li potrebna građevinska dozvola? Pravilnim planiranjem osiguravate da ćete izazov savladati sigurno i uspješno - i da će drveni zaklon služiti svojoj svrsi.

IDEALNA POZICIJA ZA DRVENU NADSTREŠNICU

Kako biste mogli učinkovito koristiti svoje drveno sklonište, trebali biste uzeti u obzir nekoliko stvari pri odabiru lokacije. U srednjoj Europi obično postoji takozvana vremenska situacija sa zapadnim vjetrom, što znači da oborine često padaju sa zapada. Stoga, ako je moguće, otvorenu stranu orijentirajte prema jugu/jugoistoku kako bi bila bolje zaštićena od kiše, vjetra ili snijega. Ovo je osobito istinito ako želite izgraditi drveno sklonište bez stražnjeg zida.

Idealno je i mjesto na južnoj strani kuće. Ovako ćete koristiti toplinu sunca za uklanjanje vlage iz drva. Ako svoje sklonište želite postaviti uza zid kuće, preporučuje se udaljenost od oko 10 centimetara kako bi se osigurala dovoljna cirkulacija zraka. Međutim, u tom slučaju trebali biste poravnati nagib krova prema naprijed kako bi voda koja kaplje mogla otjecati prema naprijed.

STIHL savjet: Provjerite je li vašem drvenom skloništu lako dostupno iz kuće kolicima - na taj način transport cjepanica do peći ili kamina ne predstavlja veliki napor.

TREBATE LI GRAĐEVNISKU DOZVOLU ZA VAŠU DRVENU NADSTREŠNICU?

Izgradnja nadstrešnice koja služi samo za skladištenje drva za ogrjev često ne zahtijeva izdavanje građevinske dozvole. Međutim, ovisno o veličini i uporabi, može biti potrebna dozvola. Budući da se propisi razlikuju od općine do općine, ako ste u nedoumici, zatražite od nadležne građevinske službe informaciju o tome je li za vas potrebno odobrenje za izgradnju drvene nadstrešnice. Tamo ćete također saznati koje granične udaljenosti morate poštovati.

Nakon što je odabrano pravo mjesto za vaše drveno sklonište i dobivena dozvola, možete početi s pripremama za izgradnju.

IZGRADNJA DRVENE NADSTREŠNICE: PRIPREME

Ambiciozan projekt kao što je samostalno drveno sklonište zahtijeva odgovarajuću pripremu. Osim odgovarajuće zaštitne odjeće, najbolje je imati spreman materijal i alat koji su vam potrebni za izgradnju drvenog skloništa.

Ako želite izgraditi drvenu nadstrešnicu, potreban vam je sljedeći materijal i odgovarajući alat.

Napomena: Ako u željezariji ne možete pronaći drvnu građu koja vam je potrebna točno u dolje navedenim dimenzijama, uvijek odaberite sljedeću veću veličinu, a ne manju.

Materijali:

  • 6 Temeljnih kamenova, s pripremnim okovom za grede 50 mm
  • Grede (Smreka), 100 x 50 mm za otprilike 3 metra
  • Konstrukcijsko drvo (Smreka/Bor), 76 x 50 mm za 23 metra
  • Letve, 69 x 22 mm , za preko 51 m
  • Kutni blokovi, 22 x 22 mm za 7,5 m duljine
  • Valoviti lim, 2200 x 1300 mm (zajedno s vijcima, podmetačima i držačima odstojanja ploča)
  • Vijak za ivericu s upuštenom glavom 4,5 x 50 mm
  • Vijak za ivericu s upuštenom glavom 3,5 x 40 mm
  • Vijak za ivericu s upuštenom glavom 6 x 100 mm
  • Tucanik
  • Šljunak
  • U slučaju postavljanja temeljnih točaka bez temeljnih blokova: 6 Kutnih veznih profila s ojačanjem pregiba 7 x 7 x 5 cm i 12 Betonskih tipli uključujući vijke

Alat:

UPUTE ZA IZRADU: DRVENA NADSTREŠNICA

Naše upute korak po korak pokazat će vam kako izgraditi svoju drvenu nadstrešnicu.

Napomena: ako je podloga za trupce na popločenoj ili betonskoj površini, možete preskočiti korake od 1 do 3.

STIHL savjet: Kako biste svoju drvenu nadstrešnicu zaštitili od vremenskih utjecaja, za konstrukciju je najbolje koristiti prethodno impregnirano drvo.

Da bi drveno sklonište bilo stabilno, potreban mu je čvrst temelj.

Poravnajte tlo prostora gdje će kasnije stajati sklonište i oslobodite ga od korova. Zatim označite točan obris skloništa na željenom mjestu.

Zatim iskopajte rupe za kamene temeljce. Visina kamena plus 30 centimetara služi kao orijentir za dubinu.

U iskopane rupe utisnite zemlju i prvo usipajte 20 centimetara šljunka, a zatim 10 centimetara po rupi. Sada umetnite kamene temeljce tako da ne strše više od 1 centimetra od tla. Pokrijte prazninu mješavinom drobljenog kamena i pijeska.

Budući da ne želite da se drvo u vašem skloništu smoči od tla, potreban vam je okvir koji stvara prostor između drva za ogrjev i tla. Da biste to učinili, najprije motornom pilom otpilite 3 podne grede na duljinu od 1 metra kako biste ih potom postavili na kamene temeljce.

Stručni savjet STIHL-a: Ako koristite kamene temeljce bez udubljenja za grede, učvrstite temeljne grede u njih pomoću kutnih spojnica. Za to vam je potrebna odgovarajuće svrdlo za beton za vašu bušilicu.

Koristeći pilu za drvo kao što je akumulatorska pila za drvo STIHL GTA 26, sada režete građevinsko drvo 76 x 50 mm na odgovarajuću duljinu i od građevinskog drveta gradite drveni okvir. Za podni okvir potrebne su vam sljedeće dimenzije:

• 3x 1900 mm
• 2x 1000 mm

Nakon sastavljanja poprečnog nosača, postavite okvir na podne grede i pričvrstite ga vijcima 6 x 100 mm. Pričvrstite spojeve nosača od 90° zajedno i zategnite vijak pod kutom nešto manjim od 90°. Uvijek je lakše ako prethodno izbušite rupe za vijke. Tamo gdje čeoni spoj ne funkcionira, kao na primjer s poprečnom gredom krovnog okvira, zavijčajte vijke kroz obje grede pod kutom od 45°.

Ispilite konstrukcijsko drvo 76 x 50 mm motornom pilom na sljedeći način:

• 2x 1350 mm za grede prednje strane, gornja ploha pod kutom od 8°
• 2x 1225 mm za grede stražnje strane, gornja ploha pod kutem od 8°

Pažnja: prednji stupovi trebaju biti oko 12,5 centimetara viši od stražnjih kako bi se osigurao kut za potreban nagib krova. Međutim, ako je vaše sklonište uza zid kuće, orijentirajte nagib prema naprijed.

Montirajte stupove na uglove podnog okvira iznutra.

Sada napravite pod svog skloništa na koji će se kasnije slagati drva. Da biste to učinili, izrežite 23 drvene letvice na duljinu od 1000 mm i pričvrstite daske na drveni okvir. Ne zaboravite odgovarajuća udubljenja za potporne stupove na vanjskim letvicama.

Za dva bočna zida koristite iste daske kao i za podne daske. Izrežite 8 dasaka na otprilike 740 mm po bočnom zidu kako bi dobro pristajale između potpornih stupova.

Kako bi vam olakšali sastavljanje, možete prethodno sastaviti bočne stranice. Da biste to učinili, izrežite četvrtasto drvo 22 x 22 mm na 1300 mm kao prednji okvir i 1200 mm kao stražnji okvir. Zatim vijcima 4,5 x 50 mm pričvrstite podne daske na četvrtasto drvo na razmaku od otprilike 6,5 cm, a zatim pričvrstite zidove kao cjelinu na potporne stupove.

Preporučujemo izgradnju drvenog skloništa sa stražnjim zidom. Nastavite u ovom koraku na isti način kao i s bočnim zidovima.

Izrežite 8 letvica na 1780 mm kako bi dobro pristajale između potpornih stupova. Zatim zavijčajte ploče na razmaku od otprilike 6,5 cm na pripremljenu četvrtastu gredu 22 x 22 mm (2 x 1200 mm) kako biste ih pričvrstili na stupove.

Sada ispilite još jedno drvo 69 x 22 mm na 1225 mm i pričvrstite ga vijcima 3,5 x 40 mm kao središnji potporni stup za ukrućenje stražnjeg zida.

Najprije pilom za drvo ispilite krovne grede i poprečne nosače od građevinskog drveta 76 x 50 mm. Bočne ploče moraju se prilagoditi prema kutu nagiba krova:

• 2x 1900 mm
• 1x 900 mm
• 2x 1000 mm
• 2x 925 mm

Zatim pričvrstite krovni okvir na potporne stupove i pričvrstite poprečne nosače

Od drveta 76 x 50 mm ispilite dva potporna nosača duljine 400 mm pod kutom od 45 stupnjeva koristeći drvo i obje pričvrstite na prednju stranu. Sada možete pričvrstiti valovitu ploču na krovnu gredu odozgo. Učinjeno! Vaša drvena nadstrešnica je spremna! Sada možete pravilno skladištiti svoje drvo.

KAKO NJEGOVATI DRVENU NADSTREŠNICU

Ako gradite drvenu nadstrešnicu, najbolje je koristiti impregnirano drvo. Dakle, izravna njega nije potrebna. Ipak, pometite lišće s krova u jesen i uklonite svu mahovinu u proljeće.

SPREMANJE OGRJEVNOG DRVETA: ISPRAVNI NAČIN SKLADIŠTENJA POD DRVENOM NADSTREŠNICOM

Izgradnjom Vaše drvene nadstrešnice učinjen je prvi korak kako biste mogli spremiti svoja drva za ogrjev. Sada je važno pravilno složiti drva kako bi zrak mogao cirkulirati između njih. Samo tako možete biti sigurni da će se nakon skladištenja oko dvije godine postići propisani sadržaj preostale vlage manji od 25 posto. Upamtite: tvrdom drvu treba duže da se suši nego mekom drvu, ali je manje osjetljivo na vremenske uvjete.

STIHL profesionalni savjet: nabavite mjerač vlage u željezariji. Time možete u roku od nekoliko sekundi saznati je li drvo za ogrjev dovoljno suho da izgara učinkovito i na ekološki prihvatljiv način.

Ako spremate drva za ogrjev, najbolje je staviti nekoliko cjepanica poprijeko u donji red kako spremljena drva ne bi bila okrenuta prema vama kada drva visoko slažete. Zatim labavo složite drva jedno na drugo. Cjepanice su prirodno nepravilne i stoga nisu tijesno jedna uz drugu. Mali razmaci osiguravaju dovoljnu cirkulaciju zraka kako bi se drvo moglo osušiti. Uvijek pazite da vam drva za ogrjev ne dođu u dodir s tlom ili granama i grančicama.

SAŽETAK: IZGRADNJA DRVENE NADSTREŠNICE ZA OGRJEV

  • Prije izgradnje drvenog skloništa, provjerite kod lokalnih nadležnih tijela je li potrebna dozvola.
  • Odaberite prikladno mjesto. Za učinkovito iskorištavanje sunčeve topline idealno je mjesto na južnoj strani.
  • Ako svoje sklonište želite postaviti uza zid kuće, osigurajte udaljenost od oko 10 centimetara. U tom slučaju poravnajte nagib krova prema naprijed.
  • Usmjerite otvorenu stranu vašeg skloništa prema jugu/jugoistoku kako bi vaše drvo za ogrjev bilo bolje zaštićeno od vremenskih prilika.
  • Tijekom rada uvijek nosite osobnu zaštitnu opremu u skladu s uputama za uporabu vašeg uređaja.
  • Pripremite potrebne materijale i alate te slijedite upute za izradu.

ČESTA PITANJA I ODGOVORI

Kako biste pravilno složili svoja drva, pripazite da drvo nije u dodiru s tlom jer u suprotnom vlaga iz tla može doći do drva. Ovdje je posebno prikladno sklonište. U nju treba sprijeda staviti cjepanice u donji red kako spremljena drva ne bi došla prema vama. Sada složite drva za ogrjev tako da cjepanice ne budu preblizu jedna drugoj. To osigurava dovoljnu cirkulaciju zraka kako bi se drvo osušilo.

Drvo se mora skladištiti oko dvije godine kako bi se održala zaostala vlažnost manja od 25 posto. Tvrdo drvo se suši duže nego meko drvo, ali je manje osjetljivo na vremenske uvjete.

Skladištenje vašeg drva za ogrjev u skloništu omogućuje mu da se pravilno osuši na svježem zraku dok je zaštićeno od vremenskih nepogoda i drugih elemenata. Drva za ogrjev nije preporučljivo skladištiti u podrumu ili drugim zatvorenim prostorijama zbog visoke vlažnosti i nedostatka cirkulacije zraka.