Uklanjanje panja

Ako želite ukloniti panj, na raspolaganju su vam različite metode – ovdje vam opisujemo kako to učiniti.

PREGLED: UKLONITE PANJ

  • Različiti načini uklanjanja panja
  • Koristite trikove kako biste brže istrulili panj i pretvorili ga u cvjetnjak
  • Iskopajte panj sjekirom ili ručnom pilom
  • Iskoristite panj i integrirajte ga u dizajn vrta

Ako želite ukloniti panj, najbrži način da on istrune jest da ubrzate proces raspadanja. Da biste to učinili, motornom pilom izrežite panj u obliku križa i ispunite pukotine mješavinom komposta, stajskog gnojiva i gnojiva.

Možete iskopati panj ili ukloniti panj bez da ga iskopate. Da biste to učinili, kompostirajte panj i ostavite da istrune. Umjesto da uklonite panj, možete ga koristiti i za uređenje vrta.

KAKO UKLONITI PANJ

Stablo se lako ruši, ali što će biti s panjem? Svaki će se ljubitelj vrta prije ili kasnije morati suočiti s izazovom uklanjanja panja. Panj možete pustiti da brzo istrune bez da ga iskopate ili upotrijebite na neki drugi način – pokazat ćemo vam razne metode koje će vas dovesti do vašeg cilja.

TRULJENJE PANJA: KORAK PO KORAK

Ako želite ukloniti panj bez da ga iskopate, pustite ga da istrune. Najbolje ga je kompostirati tamo gdje se upravo nalazi. Kako bi ovaj nešto duži proces izgledao ujedno i lijepo, oko panja možete npr. napraviti cvjetnu gredicu.

Dok se panj prirodno razgrađuje godinama, postoji nekoliko korisnih trikova kojima možete ubrzati ovaj proces.

Za ovaj postupak najprikladniji su mjeseci od ožujka do studenog.

Pokazat ćemo vam kako elegantno i ekološki prihvatljivo pretvoriti panj u more cvijeća ili sadište za svježe začinsko bilje.

  • Kompost
  • akcelerator komposta
  • organsko gnojivo
  • zemlja za tegle
  • kanta za vodu
  • metalne grablje
  • kante za potapanje biljaka
  • prirodni kamen / opeka / rubni kamen / popločani kamen
  • Biljke: začinsko bilje, alternativno ljetno cvijeće ili izdržljive jastučaste trajnice
  • Motorna pila, npr. STIHL MS 170
  • Tačke
  • Lopata
  • Pik
  • Gumeni čekić kada koristite kamene kocke

Rad sa snažnom opremom je zabavan i omogućuje vam da nadmašite samog sebe. Dobro je ako se možete osloniti na učinkovitu i sigurnu zaštitnu odjeću. Pri radu sa STIHL strojevima uvijek nosite osobnu zaštitnu opremu. Za detalje pogledajte upute za uporabu vašeg proizvoda. Prije prve uporabe temeljito se upoznajte sa svojim uređajem i prije svake uporabe provjerite je li uređaj u savršenom stanju. Ukoliko želite, vaš STIHL specijalizirani trgovac pripremit će svaki uređaj za prvu uporabu i savjetovati vas o modelima i veličinama zaštitne odjeće. Pri tom uvijek imajte na umu da osobna zaštitna oprema nije zamjena za sigurne tehnike rada.

Upute korak po korak

Najprije otpilite panj pri tlu što je dublje moguće kako biste ga potom mogli optimalno ukloniti. Preporučujemo oko 5 cm.

Sada pilite panj odozgo motornom pilom u obliku križa što je dublje moguće, stvarajući neku vrstu šahovnice. Pazite da motornu pilu ne povlačite niti gurate dok pilite, povucite je samo tako da reže s lancem u pogonu - inače postoji opasnost od povratnog udarca i to želite spriječiti. Također biste trebali apsolutno izbjegavati piljenje u zemlju, inače će se lanac pile vrlo brzo otupiti.

Sada uzmite lopaticu i zarijte 10 cm duboko u travu oko 30 cm uz panj kako biste uklonili busen koji kasnije možete pravilno zbrinuti kao vrtni otpad. Oko panja nacrtajte traku široku poput lopatice. Potpuno podignite travu i izgrabite zemlju lopatom. Dno dobivenog jarka treba biti što ravnije - ovdje je najbolje koristiti površinu panja kao vodič.

Odložite lopatu i uzmite kamenje iz kolica koje poredajte u jarak oko panja. Koristili smo klinker opeke od terakote otporne na vremenske uvjete. Lagano udarite kamenje u donjem redu u tlo, a zatim labavo postavite sve kamenje u ostale redove.

Gornji rubovi kamenja trebali bi viriti iz panja za oko 10 cm. Ako je kamenje malo ravnije, vrijedi položiti nekoliko redova i lupkati ih dok ne dobijete lijepu granicu.

Nakon toga prosijani kompost u kolicima pospite gnojivom i lopatom sve dobro promiješajte s nekim ubrzivačem komposta. Kompost sadrži bakterije, kulture gljivica i druge vrijedne mikroorganizme koji ubrzavaju proces razgradnje. Gnojivo služi kao hrana za te mikroorganizme i tako pomaže vašem planu da panj brzo istrune.

Sada lopatom bacite obogaćeni kompost na panj i stražnjom stranom grablji pažljivo utrljajte kompost u utore. Ovisno o veličini preostalog panja, to je oko 20 litara. Temeljito istucite kompost stražnjom stranom grablji, a zatim zalijte kantom za zalijevanje. Također, istucite zemlju sa uklonjenih busena oko kamenja i temeljito utabajte.

Pažljivo napunite ostatak kamene granice svježom zemljom za posude. Pobrinite se da je sloj zemlje dovoljno dubok za biljnu vrstu koju ste odabrali da uspijeva. U našem slučaju, to su različite biljke. Zatim grabljama ravnomjerno rasporedite zemlju.

STIHL stručni savjet: Za male površine istresite zemlju za posude izravno iz vreće za zemlju, a za velike panjeve lopatom izvadite zemlju iz kolica.

Prije sadnje začinskog bilja (ili cvijeća), prvo ga zalijte tako da posudu s biljkom potopite u kantu vode, sve dok više ne bude mjehurića. Nakon toga ih izvadite iz posude. Rukama iskopajte rupu u zemlji, stavite biljku u nju i potom zemlju pritisnite sa strane. Sada sve što trebate učiniti je zaliti svoju novonastalu malu gredicu i možete uživati u svježem bilju ili cvijeću.

STIHL stručni savjet: : Po potrebi dopunite tlo u proljeće. Ovisno o veličini, panj trune nakon otprilike 5 do 6 godina i tada je toliko truo da ga možete sjekirom i lopatom lako rasjeći i baciti.

Vrijeme potrebno da panj istruli ovisi o vrsti drveta. Na primjer, za hrast je potrebno više vremena nego za brezu. Biljke su idealne za sadnju, kao u našem primjeru, ali ljetno cvijeće ili pokrivač tla također pomažu da proces truljenja bude lijep.

Savjet

Izričito savjetujemo da panj ne uklanjate kemikalijama ili ga spaljujete jer će štetiti tlu i stanovnicima vrta, a može se stvoriti i dim koji je štetan po zdravlje. Umjesto toga, postoje ekološki prihvatljiviji načini uklanjanja korijenja drveća – na primjer iskopavanjem.

ISKAPANJE PANJA

Uklanjanje panja težak je posao i, ovisno o vrsti drveća, može biti i skup ako je potreban mali bager.

Želite li panj ukloniti kopanjem, idealno je suho vrijeme jer se vlažna zemlja lijepi za vrtni alat i otežava rad. Osobito kod biljaka s dubokim korijenom, trebali biste planirati više vremena za uklanjanje korijena stabla. Sklopiva pila STIHL ili lopata i sjekira prikladni su za vađenje korijena stabla.

Stanite oko 1,5 metara od debla i lopatom iskopajte korijenje uokolo. Dok kopate, probodite malo korijenje lopatom i usitnite ili prepilite svaki korijen na koji naiđete kako biste uklonili panj.

Iskoristite ostatak debla kao polugu i pomičite ga u različitim smjerovima, lomeći zadnje korijenje i postupno izvlačeći deblo iz zemlje.

Savjet: panj se također može ukloniti izvlačenjem pomoću čeličnog užeta/sajle..

Iskorijenite panj s pravom opremom

KORISTITE PANJ ZA PRIVLAČENJE POGLEDA

Ponekad ima smisla zapitati se zašto zapravo želite ukloniti panj. Iz ekoloških razloga, panj može ostati kao vrijedno stanište za divlje pčele i druge male životinje - i tako postati prekrasan privlačan pogled za vaš vrt.

Kupka za ptice na panju prekrivenom bršljanom

Neka panj isprepletu biljke penjačice poput bršljana, klematisa ili divlje ruže. Možete na njega stavite zdjelu zasađenog cvijeća ili vlastiti drveni lampion.

Hranilica za ptice ili hotel za kukce također stanu na panj.

Panj možete i malo izdubiti odozgo kako biste ga napunili zemljom za posude te cijelo deblo koristiti kao žardinjeru za ljetno ili posteljno i balkonsko cvijeće.

Budući da je drvo vodootporno, trebali biste motornom pilom zarezati u skladu sa sigurnosnim propisima kako biste stvorili odvod vode. Prepustite se inspiraciji!